Zespół zdobień mozaikarskich / os. Słowackiego

AUTORZY:
MARIAN BOGUSZ, JERZY BUDZISZEWSKI, LESZEK NAD-STAWNY, ZDZISŁAW STANEK, WITOLD MYSYROWICZ, STANISŁAW CHOCHÓŁ, IGOR NEUBAUER, BOLESŁAW NOWICKI, ZENON KRUSZEWSKI I INNI

ADRES:
prześwity bloków pod adresami: Balladyny 2, Balladyny 12 oraz Skierki 1

FOT. MARCIN PIETRUSZA

Zespół dziesięciu realizacji mozaikarskich obejmujących obie ściany prześwitów w blokach mieszkalnych. Forma mozaik wysoce zróżnicowana, niektóre fragmenty składają się z kompozycji układanych z całych płytek glazurniczych, inne – z wielu mniejszych części. Niezależnie od kształtu części składowych i materiału, z którego zostały wykonane – wszystkie elementy są przyklejone za pomocą klejów cementowych, który stanowi również wypełnienie między elementami.

Tematyka przedstawień jest w większości abstrakcyjna, zdarzają się elementy przedstawiające (min. głowa smoka, kształty chmur). W jednym z prześwitów widoczne części inspirowane malarstwem Władysława Strzemińskiego, Marana Bogusza. Pierwotnie każdy prześwit posiadał niewielką, betonową tabliczkę z wyrytymi nazwiskami projektanta i wykonawców (obecnie pozostały tylko dwa takie elementy).
Uzupełnieniem całości były – obecnie zakryte – malowane sufity, na których znajdowały się kontynuacje wzorów ze ścian (według zdjęć archiwalnych nie wszystkie sufity posiadały dekoracje). Ponadto, ceramiczne dekoracje otrzymały również niektóre wejścia do bloków od strony osiedla.

Obecnie wiele części polichromowanych jest zniszczonych lub przemalowanych. W wielu miejscach widać ubytki w częściach mozaikarskich (niekiedy uzupełniane przez administrację osiedla).

 

>